Pogrzeb gen. Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego w Białymstoku

Pogrzeb gen. Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego w Białymstoku

26 sierpnia w Białymstoku odbyły się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego (1893-1972), dowódcy Podlaskiej Brygady Kawalerii. Msza Święta żałobna odbyła się w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku. Następnie w asyście wojskowej, trumna została przewieziona na Cmentarz Miejski przy ul. Wysockiego 63 w Białymstoku, gdzie nastąpiło złożenie doczesnych szczątków generała do grobu i odsłonięcie pomnika.

Na augustowskim cmentarzu spoczywa druga żona gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego – Maria Irena Kmicic-Skrzyńska. Związek małżeński zawarli 26.04.1928 r. w kościele ewangelicko-reformowanym w Wilnie. Maria Irena zmarła w Augustowie 9.04.1957 r., Ludwik zmarł 14.02.1972 r. w Manchesterze i został pochowany na cmentarzu Southern Cemetery. Symboliczny pochówek odbył się także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A25-18-6). Od 26 sierpnia 2023 r. właściwy grób generała znajduje się na podlaskiej ziemi – w Białymstoku.

W dniu złożenia doczesnych szczątków generała do grobu w Białymstoku, na augustowskim cmentarzu, Michał Wiśniewski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Zbigniew Kaszlej – Prezes Augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Marii Ireny Kmicic-Skrzyńskiej, żony generała.

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści