Starostwo Powiatowe w Augustowie

Szlaki wodne

Szlaki wodne w powiecie

 1.  Szlak kajakowy rzeki Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego o randze międzynarodowej w wersji maksymalnej ma długość ok. 145 km. Trasa prowadzi przez: Augustów – jezioro Necko – jezioro Białe – Swoboda – jezioro Serwy – przewóz kajaków na jezioro Wigry – Bryzgiel – Stary Folwark – Maćkowa Ruda (Czarna Hańcza)  – Wysoki Most – Frącki – Jałowy Róg – jezioro Mikaszówek – jezioro Mikaszewo – Mikaszówka – jezioro Krzywe – jezioro Paniewo – Płaska – jezioro Orle – jezioro Gorczyckie – Swoboda – jezioro Studzieniczne – Przewięź – jezioro Białe – jezioro Necko – Augustów
  Szlak jest malowniczy i wyjątkowo atrakcyjny, zaliczany do najpiękniejszych w kraju. Wykorzystuje jeziora i siedem śluz Kanału Augustowskiego. Przebiega przez tereny Puszczy Augustowskiej. Organizatorzy najczęściej wykorzystują różne warianty trasy w zależności od możliwości uczestników i terminów. Obecnie istnieje możliwość po uzyskaniu wizy białoruskiej przepłynięcia kajakiem przez śluzę Kurzyniec na terytorium Białorusi.

  Śluza Paniewo - spływ kajakowy
  Śluza Paniewo
 2. Szlak kajakowy rzeki Rospudy (o randze krajowej) o długości 68 km rozpoczyna się na jeziorze Rospuda we wsi Czarne, a kończący na jeziorze Necko w Augustowie. Rzeka Rospuda przepływa przez 9 jezior: Czarne, Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i wpada do jeziora Rospuda Augustowska.Trasa prowadząca rzeką jest dosyć trudna, uciążliwa, z kamienistymi mieliznami, z nisko osadzonymi kładkami, mostkami, z powalonym drzewami, wykrotami i bystrzynami. Brzeg rzeki są podmokłe, zatorfione, bez infrastruktury turystycznej. Można korzystać z leśnych pól namiotowych i kwater agroturystycznych.
  kajaki na rzece Rospuda
  Rospuda
 3. Szlak jeziora Blizno i rzeki Blizny o długości 35 km prowadzi z miejscowości Danowskie do Augustowa. Spływ rozpoczyna się we wsi Danowskie i wiedzie przez jezioro Blizno (polecane wpłynięcie przesmykami na jez. Blizenko i Tobołowo) na rzekę Blizna, następnie do rzeki Rospudy i dalej na jezioro Necko do Augustowa. Szlak jest dosyć trudny, szczególnie odcinek prowadzący rzekami Blizną i Rospudą, na których spotyka się powalone drzewami, a niskie stany wód powodują często konieczność przemierzania trasy pieszo i ciągnięcia kajaka. Na trasie można korzystać z leśnych pól biwakowych, a nad jeziorem Blizna również z kwater agroturystycznych.
  Ostrowie biebrzańskie - spływ kajakowa
  Ostrowie biebrzańskie
 4. Szlak rzeka Biebrza – Kanał Augustowski, długości ok. 88 km, prowadzi z Lipska do Dębowa rzeką Biebrzą, a następnie Kanałem Augustowskim do Augustowa. Szlak pozwala poznać górny odcinek Biebrzy, będący częścią Biebrzańskiego Parku Narodowego. Posiada wyjątkowe walory przyrodnicze (zwłaszcza możliwość obcowania z ptakami wodnymi) oraz kulturowe (śluzowania w śluzach Kanału Augustowskiego. Noclegi w oznakowanych obozowiskach, kwaterach agroturystycznych oraz w strażnicach obsługi Kanału Augustowskiego.
  rejs statkiem pasażerskim
  Jezioro Necko

REJSY PASAŻERSKIE STATKIEM

 • Augustów – Necko – Rospuda – Goła Zośka – Augustów,
 • Augustów – Przewięź – Augustów (dwukrotne śluzowanie),
 • Augustów – Swoboda – Augustów (czterokrotne śluzowanie),
 • Augustów – Śluza Augustów – Necko – Rospuda – Augustów (dwukrotne śluzowanie),
 • Augustów – Gorczyca – Augustów (czterokrotne śluzowanie),
 • Augustów – Śluza Przewięź – Studzieniczna – Augustów (dwukrotne śluzowanie).

Rejs „Szlakiem papieskim”

Rejs został wytyczony na pamiątkę pobytu Jana Pawła II na Ziemi Augustowskiej, który 9 czerwca 1999 roku przebył tę trasę na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej.
Rejs rozpoczyna się w Porcie Żeglugi, następnie statek przepływa obok Ośrodka Wypoczynkowego „Oficerski Yacht Club Pacyfik”, gdzie Papież Jan Paweł II oczekiwał na statek „Serwy”. Wydarzenie to upamiętnia pomnik – fotel postawiony po wizycie Ojca Świętego.
Następnie trasa prowadzi przez śluzy Przewięź, Swoboda do Gorczycy. Podczas wycieczki pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, mogą również zobaczyć Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, w którym modlił się Papież oraz pomnik Jana Pawła II usytuowany nad brzegiem jeziora Studzieniczne, ze słynnymi słowami „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.
Tę samą trasę można również przebyć mniejszymi jednostkami np. gondolą lub kajakiem.

Rejsy gondolami

Rejsy gondolami to wyprawy stylizowanymi drewnianymi 11-osobowymi gondolami silnikowymi. Odbywają się one po jeziorach augustowskich i Kanale Augustowskim. Porty położone są nad rzeką Nettą i jeziorem Necko, czynne sezonowo. Oferta rejsów gondolami jest bardzo podobna do oferty tras Żeglugi Augustowskiej. Poza rejsami stałymi i na zamówienie, organizatorzy proponują imprezy rodzinne i zakładowe. Gondole są również odpowiednio wyposażone do organizowania bankietów na wodzie.

Rejsy katamaranem

Organizowane są  stałe rejsy do doliny Rospudy trasą: Rzeka Netta, Jezioro Necko, Jezioro Rospuda, Rzeka Rospuda do ujścia Rzeki Blizny (około 3 kilometrów w głąb rzeki Rospudy) oraz rejsy na dowolnie wybrane trasy. Istnieje możliwość wynajęcia katamaranu na imprezy okolicznościowe na wodzie. Na pokładzie katamaranu po wcześniejszym uzgodnieniu może zostać zainstalowany grill, chłodziarka do napojów, sprzęt grający.

Przejdź do treści