Szlaki konne

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej
Długość szlaku konnego wynosi 246 km i jest to najdłuższy szlak w terenie leśnym wytyczony w Polsce nizinnej. Jest to puszczański szlak umożliwiający rajdy wielodniowe przez tereny najciekawsze krajobrazowo i upamiętnione historycznie. Oznakowany formą zielonego proporczyka. Prowadzi z Biebrzańskiego Parku Narodowego przez Puszczę Augustowską do Wigierskiego Parku Narodowego. Zawiera kilka pętli i odnóg doprowadzających do stadnin i dobrych miejsc na popas. Przebiega przez następujące obszary: Biebrzański Park Narodowy – 13 km, Nadleśnictwo Białobrzegi – 88 km, Nadleśnictwo Płaska – 52 km, Nadleśnictwo Szczebra – 34 km, Nadleśnictwo Augustów – 25 km, Nadleśnictwo Suwałki  – 7 km, Wigierski Park Narodowy – 27 km
Wędrówkę można rozpocząć w najsłynniejszej leśniczówce Biebrzańskiego Parku Narodowego – Grzędy. Stąd przez bagna, łozowiska i łąki dotrzemy do leśniczówki Łosiowy Kąt. Obie te osady pełnić będą funkcje stanic konnych.
Najdłuższy 88 km odcinek Nadleśnictwa Białobrzegi stanowi ogromną pętlę w krajobrazach leśnych i łąkowych wzdłuż Kanału Augustowskiego, rzeki Sajownicy, jeziora Sajno i sztabińskich ozów. Stadnina w Żarnowie, leśniczówki w Balince i kilka gospodarstw rolnych są w stanie zapewnić zakwaterowanie ludziom i koniom.
Następnie prowadzi z Balinki przez rezerwat Stara Ruda do Sanktuarium w Studzienicznej i dalej wzdłuż jeziora Studzieniczne i brzegiem Kanału Augustowskiego do leśniczówki w Czarnym Brodzie – stanicy, przy której szlak biegnący dalej przez Nadleśnictwo Szczebra krzyżuje się z odcinkiem Nadleśnictwa Płaska, oferującym największe atrakcje tego terenu: Śluzy Paniewo, Perkuć, Kudrynki, Kurzyniec, rezerwat Perkuć tzw. trójrzecze Szlamicy, Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. Leśniczówka w Gruszkach i liczne gospodarstwa agroturystyczne pretendują do roli stanic.
W części szczeberskiej wędrujemy od jeziora Serwy przez starodrzew sosnowy do jezior Tobołowo i Busznica, Uroczysko Powstańce i osadę leśną Upustek do stadniny przy leśniczówce w Podnowince.
Po przebyciu 7 km odcinka w Nadleśnictwie Suwałki, przez Uroczysko Zielona Karczma, docieramy do granic Wigierskiego Parku Narodowego, który oferuje stanice konne w Gawarcu i Lipniku.