80. rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo

80. rocznica pacyfikacji wsi Jasionowo

W odwecie za pomoc udzielaną partyzantom Armii Krajowej, 26 sierpnia 1943 r. żandarmi z Lipska i funkcjonariusze gestapo z Grodna otoczyli wieś Jasionowo i zapędzili wszystkich mieszkańców do zabudowań należących do Franciszka Sztukowskiego. Stamtąd wyprowadzali ich nad krawędź masowego grobu, wykopanego uprzednio przez mieszkańców sąsiednich wsi i zabijali strzałem w tył głowy. Kilkoro dzieci wrzucono do mogiły żywcem.
Ogółem zamordowano 58 osób (13 mężczyzn, 24 kobiety i 21 dzieci). Ocalało siedem osób ukrytych w stodołach i na strychach.
Po egzekucji dokonano grabieży mienia zamordowanych, rozbiórki i dewastacji zabudowań. Zniszczono całkowicie 15 budynków mieszkalnych i 32 gospodarcze.

80. rocznica mordu mieszkańców Jasionowa obchodzona była uroczyście 27 sierpnia 2023 r. Rozpoczęli lipscy rowerzyści, uczestnicząc w organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lipska VI rajdzie rowerowym, upamiętniającym Ofiary mordu w Jasionowie. Uroczystości w Jasionowie rozpoczęły się od historycznego wprowadzenia, którego dokonał pracownik Oddziału IPN w Białymstoku Paweł Niziołek. Mszę świętą przy kaplicy sprawował i kazanie wygłosił ks. kan. Waldemar Sawicki – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku. Oprawę mszy św. zapewnił lipski chór „Cantabile”. Po mszy i przemówieniach zaproszonych gości, na grobie, w którym spoczywa 58 ofiar – mieszkańców wsi Jasionowo, złożono kwiaty i zapalono znicze. Oficjalną część uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej z Lipska prowadzonej przez kapelmistrza Krzysztofa Dadurę. W uroczystości wzięła udział liczna rzesza mieszkańców gminy Lipsk i przybyłych gości. Uczestniczyła także ostatnia już żyjąca osoba, uratowana z pacyfikacji wsi Jasionowo, pani Jadwiga Krzysztofowicz z d. Ślużyńska. Powiat Augustowski reprezentował Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Zbigniew Kaszlej – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego, jednocześnie pełniący obowiązki Prezesa Augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

(K)

Oddanie hołdu Ofiarom pacyfikacji wsi Jasionowo
Oddanie hołdu Ofiarom pacyfikacji wsi Jasionowo, od prawej: prof. A. Cz. Dobroński, starosta J. Szlaszyński, P. Niziołek, Z. Kaszlej
Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści