Święto 1 Batalionu Saperów w Augustowie

Święto 1 Batalionu Saperów w Augustowie

16 kwietnia po raz pierwszy uroczyście obchodzono w Augustowie Święto Wojsk Inżynieryjnych, będące Świętem 1 Batalionu Saperów, funkcjonującego od grudnia 2023 r.

Po Mszy Świętej odprawionej w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego, uczestnicy obchodów w uroczystym pochodzie z Orkiestrą Wojskową z Giżycka, udali się na Rynek Zygmunta Augusta, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Wzięli w niej udział żołnierze 1 Batalionu Saperów, z Dowódcą – ppłk. Adamem Goździkiem, ich rodziny, mieszkańcy Augustowa, a także zaproszeni goście: Paweł Krutul Wicewojewoda Podlaski, przedstawiciele służb mundurowych i Wojska Polskiego, na czele z płk. dr. Grzegorzem Kaliciakiem – Dowódcą 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i ppłk. Janem Suwarą – Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach. Obecny był także Michał Wiśniewski – były Wiceminister Obrony Narodowej – augustowianin, który zaangażowany był w działania MON prowadzące do odtwarzania jednostek wojskowych na wschód od Wisły. Powiat Augustowski reprezentował Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz Zbigniew Kaszlej – Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego, jednocześnie pełniący funkcję Prezesa augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W obchodach wziął udział również pododdział Oddziału Przygotowania Wojskowego z I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie.

Na zakończenie uroczystości odczytany został apel pamięci, w którym przywołano m.in. nazwiska saperów rozminowujących Ziemię Augustowską po II wojnie światowej i oddano salwę honorową. Złożono również kwiaty pod pomnikiem „Tym którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”. Żołnierze Batalionu zapalili także znicze na grobach saperów pochowanych na augustowskim cmentarzu.

Uroczysty przemarsz 1 Batalionu Saperów w Augustowie
Uroczysty przemarsz 1 Batalionu Saperów w Augustowie
Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści