Pamiętamy o Ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Pamiętamy o Ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie. Delegacja, na czele z Prezydentem RP – Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz ostatnim Prezydentem RP na Uchodźstwie – Ryszardem Kaczorowskim, udawała się, by uczcić polskich patriotów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej.

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Augustowie upamiętniono Ofiary, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem poświęconym ich pamięci, znajdującym się przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, na czele z Posłem na Sejm RP – Jarosławem Zielińskim. Powiat Augustowski reprezentowali: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Dariusz Jan Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski. Uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych i inne delegacje społeczności Ziemi Augustowskiej. Ksiądz Dziekan Wojciech Jabłoński w intencji Ofiar i ich rodzin odprawił Mszę Świętą w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego.

Znicze zostały zapalone również pod pomnikiem znajdującym się przy budynku II Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającym nauczycieli i absolwentów Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Augustowie, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w kwietniu 1940 r.

Delegacja składająca kwiaty i znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci Polaków, którzy 10.04.2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej
Delegacja składająca kwiaty i znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci Polaków, którzy 10.04.2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej, od lewej: M. Borzyszkowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Białymstoku, J. Szlaszyński – Starosta Augustowski, W. Jabłoński – Proboszcz Parafii NSJ w Augustowie, D. Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski (fot. Przegląd Powiatowy)

 

Pomnik upamiętniający nauczycieli i absolwentów Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Augustowie
Pomnik upamiętniający nauczycieli i absolwentów Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Augustowie, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w kwietniu 1940 r. (Fot. K. Batus)
Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści