Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W tym roku mija 80 lat od zbrodni katyńskiej. Wśród ponad 22 tysięcy Polaków zamordowanych na mocy rozkazu Stalina z 5 marca 1940 r. byli nauczyciele i absolwenci Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Augustowie. Upamiętnia ich pomnik przy budynku II Liceum Ogólnokształcącego.

W dniu dzisiejszym mija też 10 lat od katastrofy smoleńskiej, w której rozbił się prezydencki samolot, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. Polska delegacja na czele z prezydentem RP – Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz ostatnim prezydentem RP na Uchodźstwie – Ryszardem Kaczorowskim udawała się do Katynia, by uczcić polskich patriotów zamordowanych wiosną 1940 r. z rozkazu najwyższych władz ZSRR. Pomnik poświęcony pamięci wybitnych Polaków, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli na służbie Rzeczypospolitej znajduje się przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego.

Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Dariusz Jan Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski uczcili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, składając wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi te tragiczne wydarzenia.

zdjęcie pomnika pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

 

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści