Augustów świętował bolesną rocznicę

Augustów świętował bolesną rocznicę

W 80. rocznicę wywózki Polaków w głąb ZSRR, w dniu 10 lutego 2020 r. Dariusz Jan Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski oraz Zbigniew Kaszlej – Naczelnik Wydziału Organizacyjno – Prawnego Starostwa Powiatowego w Augustowie, jednocześnie Prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapalili znicze przy pomniku Sybiraków deportowanych z Ziemi Augustowskiej, usytuowanym przy kościele pw. Św. Jana Chrzciciela na Borkach, na augustowskim cmentarzu przy pomniku poświęconym Sybirakom w kwaterze niepodległościowej oraz na grobie Eugeniusza Simsona – wieloletniego Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie.

Następnie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie miała miejsce sesja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, podczas której dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wygłosił wykład „Agresja sowiecka 1939 r. i deportacje obywateli polskich na Sybir”. W sesji udział wzięli augustowscy kombatanci, Sybiracy, delegacje szkół noszących imię Sybiraków z Netty i Krasnegoboru oraz licznie zgromadzona młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Augustowie i II Liceum Ogólnokształcącego.

Po południu, w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Augustowie, ks. dr Waldemar Brodziak odprawił mszę świętą w intencji Sybiraków i ich rodzin.

80. Rocznica wywózki na Sybir w Augustowie

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści