Powiatowe czytanie „Przedwiośnia”

Powiatowe czytanie „Przedwiośnia”

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania miała wyjątkowy charakter – w związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Akcja miała rekordowy zasięg. Powieść czytana była na wszystkich kontynentach, w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w 33 krajach.

W sobotę, 8 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane w ramach tej akcji. Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytane przez zaproszonych gości przeplatane były teatralnymi scenami z życia Cezarego Baryki. Prezentowały się w nich grupy młodzieży z augustowskich szkół: Społecznej Szkoły Podstawowej STO, II Liceum Ogólnokształcącego, Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wystąpili także aktorzy z Teatru Pneumatycznego. Przedsięwzięcie przygotowane zostało pod kierunkiem Bożeny Bendig – prowadzącej młodzieżowy zespół teatralny „Res Humanae” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. W roli dorosłego Cezarego Baryki wystąpił Paweł Leszkowicz, zaś w roli małego Czarusia – Wiktor Prawdzik.

Na zakończenie tego pięknego spotkania z Żeromskim, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski  podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie – w szczególności Bożenie Bendig i Annie Sus-Cilulko – Dyrektor ZSO, młodzieży i Teatrowi Pneumatycznemu, a także osobom, które czytały powieść.

– Dzisiaj widzimy, że część tych pytań postawionych przez Stefana Żeromskiego prawie 100 lat temu, odwołujących się do okresu kiedy rodziła się Rzeczpospolita po okresie zaborów,  jest nadal aktualna – powiedział na zakończenie Jarosław Szlaszyński. W tym szczególnym roku 100-lecia niepodległości, warto te pytania sobie stawiać i warto szukać odpowiedzi – jaką drogą iść, aby osiągnąć te cele, które są dla naszego narodu najlepsze, dodał starosta.

Red.

Powiatowe czytanie „Przedwiośnia” Powiatowe czytanie „Przedwiośnia”

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści