„Śladami bohaterów” – I LO na Monte Cassino

„Śladami bohaterów” – I LO na Monte Cassino

W dniach 18 – 22 września 2017 roku młodzież z podlaskich szkół miała szansę uczestniczyć w wyprawie pod hasłem „Śladami bohaterów” zorganizowanej przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jej założeniem było przybliżenie wycinka historii II wojny światowej, związanej z represjami na Wschodzie i walkami w Europie Zachodniej. Głównym punktem wyprawy były polskie cmentarze we Włoszech, na których pochowano żołnierzy II Korpusu Wojska Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Powiat augustowski reprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza, Agnieszka Hintertan i Kamila Krukowska, a ich opiekunem była pani Elżbieta Klekotko. Wyjazd był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.

Uczestnicy projektu złożyli hołd poległym na Monte Cassino oraz Loreto i Bolonii. Każdej wizycie na cmentarzu towarzyszyła modlitwa za żołnierzy oraz patriotyczna zaduma nad losem II Korpusu Wojska Polskiego.
Program wycieczki do Włoch nie ograniczał się tylko do odwiedzin wojskowych nekropolii. Na trasie podróży znalazła się także Padwa, tam uczestnicy wyprawy mieli możliwość zwiedzenia średniowiecznej Bazyliki św. Antoniego. Natomiast w Watykanie zwiedzili Plac i Bazylikę św. Piotra oraz odbyli spacer  ulicami starożytnego Rzymu.
Była to zarówno ciekawa wycieczka krajoznawcza, jak i niezwykle interesująca lekcja historii, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie. Oficjalnie projekt zamknie podsumowanie w siedzibie IPN – 19 października 2017 roku, tam reprezentanci naszego powiatu przedstawią przygotowaną przez siebie prezentację.

EK

Uczennice I LO Augustów na Monte Cassino
Fot. Elżbieta Klekotko

 

Cmentarz w Loreto
Fot. Elżbieta Klekotko

 

Cmentarz w Bolonii
Fot. Elżbieta Klekotko
Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści