Starostwo Powiatowe w Augustowie

Mistrzostwa 2005

Projekt „Mistrzostwa 2005”.

 

Herb Powiatu Augustowskiego Euroregionalne mistrzostwa wodnych służb poszukiwawczo – ratowniczych Flaga UE logo Niemen
Powiat Augustowski
Dofinansowane
ze środków Unii Europejskiej
Pod patronatem Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”
Euroregionalne mistrzostwa wodnych służb poszukiwawczo – ratowniczych
Augustów już po raz czwarty gościł strażaków rywalizujących o tytuł najlepszych w zakresie ratownictwa wodnego.
W zawodach wzięło udział 45 zawodników w konkurencji indywidualnej i 14 drużyn reprezentujących grupy nurkowe z powiatów województwa podlaskiego, strażaków z województw mazowieckiego, Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, ratowników z Alytusa (Litwa), Wilna (Litwa), Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej oraz strażacy – ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Lipowiec – Augustów.
W tym roku uczestnicy walczyli o tytuł „Euroregionalnego Mistrza Wodnych Służb Poszukiwawczo – Ratowniczych”.
Mistrzostwa odbyły się w dniach 5 – 6 września 2005 roku na jeziorze Białym. Uczestnicy mieli trudne zadania do wykonania. Pierwsza konkurencja polegała na jak najszybszym pokonaniu dystansu ok. 85 m oraz wykonaniu wcześniej określonych zadań, tym trudniejszych, że wykonywanych pod powierzchnią wody. W drugiej konkurencji – drużynowej – 3 osoby płynąc łodzią ratowniczą, miały za zadanie trafić rzutką do koła, wydobyć manekina spod wody i nurkować w parze korzystając z jednego aparatu nurkowego. Oczywiście liczył się czas, w jakim zadania zostały wykonane.
W otwartej klasyfikacji indywidualnej najlepsi okazali się strażacy z Augustowa, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca z wynikami: Dariusz Bukrejewski 73,29 s i Grzegorz Liszewski 74,24 s. Trzecie miejsce zajął reprezentant szkoły pożarniczej z Wilna Andrej Orlikowski z czasem 77,47 s.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła I reprezentacja Komendy Powiatowej PSP z Augustowa z łącznym czasem 374,42 s, drugie miejsce zajęli strażacy z województwa mazowieckiego z czasem 376,33 s, a na trzeciej pozycji uplasowali się płetwonurkowie ratownicy z Wilna z czasem 393,52.
Zawody, mimo ostrej rywalizacji, przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Były okazją do nawiązania współpracy między ratownikami ze specjalistycznych grup wodno – nurkowych z terenu Euroregionu Niemen. Wymiana doświadczeń przyczynia się w konsekwencji do poprawy bezpieczeństwa turystów uprawiających sporty wodne. Pozwala również na zminimalizowanie skutków ewentualnej katastrofy ekologicznej mającej wpływ na wodne środowisko naturalne.
Organizatorem Mistrzostw był Zarząd Powiatu w Augustowie, a gospodarzem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie. Tegoroczna edycja zawodów odbywająca się pod patronatem Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”, była współfinansowana ze środków Wspólnoty Europejskiej (Narodowy Program dla Polski Phare, Fundusz Małych Projektów, Polska Granica Wschodnia, edycja 2003).
Małgorzata Mikos
  Galeria zdjęć
Otwarcie Mistrzostw 
Otwarcie mistrzostw Otwarcie Mistrzostw
 

Pierwsza konkurencja – pod powierzchnią wody

Pierwsza konkurencja Pierwsza konkurencja
Pierwsza konkurencja Pierwsza konkurencja
 

Druga konkurencja – drużynowa

Druga konkurencja - drużynowa Druga konkurencja - drużynowa
Druga konkurencja - drużynowa Druga konkurencja - drużynowa
Druga konkurencja - drużynowa Druga konkurencja - drużynowa
Druga konkurencja - drużynowa Druga konkurencja - drużynowa
Druga konkurencja - drużynowa Druga konkurencja - drużynowa
 

Wręczenie nagród i zakończenie Mistrzostw

Wręczenie nagród i zakończenie Mistrzostw Wręczenie nagród i zakończenie Mistrzostw
Wręczenie nagród i zakończenie Mistrzostw

 

Przejdź do treści