Powiatowy Konkurs Młodego Aktora już po raz dwudziesty pierwszy!

Tegoroczny, już dwudziesty pierwszy, Powiatowy Konkurs Młodego Aktora odbył się 20 marca 2023 r. w I LO w Augustowie. Od początku istnienia impreza objęta jest honorowym patronatem Starosty Powiatu Augustowskiego.

Uczestników w dwóch kategoriach wiekowych oceniali miłośnicy i znawcy teatru, wśród nich osoby towarzyszące konkursowi od wielu lat, niektóre nawet od pierwszej edycji: Ewa Chodacz, Anna Grochowska, Jan Saczko oraz Bartosz Świerkowski.

Do konkursu zgłosiło się dziewiętnastu uczestników, którzy przedstawili przygotowane wcześniej teksty lub piosenki aktorskie oraz mieli szansę sprawdzić się w improwizacjach teatralnych i grze zespołowej – fragmentach dramatów z różnych epok.

W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy konkursu mieli okazję obejrzeć nagranie spektaklu na podstawie tekstu Sławomira Mrożka „Męczeństwo Piotra O’heya” – efekt działania teatru z I LO w czasie pandemii. Każdy z aktorów po próbach online nagrywał swoje kwestie w domu, a montażysta we współpracy z reżyserem łączył je w całość, dostępną dla widza za pośrednictwem ekranu.

A oto wyniki Konkursu Młodego Aktora:

Kategoria szkół podstawowych:

I miejsce – uczennica Szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym, II miejsce i nagroda publiczności – uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Augustowie, III miejsce – uczennica Szkoły Podstawowej w Białobrzegach.

Kategoria szkół ponadpodstawowych:

I miejsce oraz nagroda specjalna – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, II miejsce – uczennica I LO w Augustowie oraz uczennica II LO w Augustowie, III miejsce – uczeń i uczennica I LO w Augustowie, wyróżnienia – uczennice I LO w Augustowie oraz uczennica II LO w Augustowie.

Opiekunami artystycznymi licealistów byli p. Bożena Bendig (I LO) oraz p. Tomasz Choroszewski (II LO).

Nagrody ufundowali: Starosta Powiatu Augustowskiego p. Jarosław Szlaszyński, p. Bartek Świerkowski, reprezentujący klub filmowy „Kinochłon”, Dyrektor I LO p. Anna Sus-Cilulko oraz p. Ewa Chodacz.

Niezmiennie jak od ponad dwudziestu lat przy organizacji spotkania artystów sceny współpracowały ze sobą panie Bożena Bendig i Elżbieta Klekotko. Młodych aktorów od strony scenografii, konferansjerki oraz światła i dźwięku wspierali członkowie teatru Res Humanae.

Niewątpliwie konkurs dowiódł, że teatr jednoczy ludzi i może być źródłem wzruszeń i radości. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy aktywności w dziedzinie kultury. Zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów!