Apel Oddziału Przygotowania Wojskowego I LO

Apel Oddziału Przygotowania Wojskowego I LO

17 lutego uczczono 105. rocznicę śmierci pułkownika Bolesława Mościckiego – patrona 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Z tej okazji odbył się uroczysty apel Oddziału Przygotowania Wojskowego I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, który kultywuje tradycje krechowieckie.

Po oficjalnym powitaniu Jarosława Szlaszyńskiego – Starosty Augustowskiego, odśpiewany został hymn państwowy. Następnie głos zabrała Anna Sus – Cilulko – Dyrektor Szkoły, która przywitała wszystkich zebranych.

W przemówieniu skierowanym do kadetów, starosta Jarosław Szlaszyński podkreślił, że uroczysty apel jest pierwszą okazją do zaprezentowania się wszystkich 3 pododdziałów kształcących się w I LO. Pogratulował kadetom wyboru dobrej szkoły i takiej formy nauki, która pozwala łączyć edukację z wychowaniem patriotycznym. Podziękował też za zaangażowanie i udział w uroczystościach na terenie powiatu augustowskiego. Swoje przemówienie Starosta zakończył apelem skierowanym do kadetów:

– Ta zbiórka odbywa się w dniu szczególnym, w przeddzień 105. rocznicy śmierci wybitnego Polaka, szefa 1 PUK, wcześniej jego dowódcy, płk. Bolesława Mościckiego. Zachowujcie o nim pamięć w swoich sercach, zachowujcie tradycję i chwałę 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Następnie odczytane zostały nazwiska 26 uczniów wyróżnionych pochwałą Starosty Augustowskiego za zaangażowanie w proces szkolenia oraz godne reprezentowanie Oddziału Przygotowania Wojskowego im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w trakcie powiatowych obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, które odbyły się w dniu 22.01.2023 r.

Pamięć płk. Bolesława Mościckiego uczczona została minutą ciszy, a uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie odegrał na trąbce utwór „Śpij Kolego”.

Na zakończenie uroczystego apelu odbyła się defilada Oddziału Przygotowania Wojskowego, na czele ze sztandarem szkoły i lancą ułańską w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Kadetów prowadził mjr rez. Marek Łebski. Dowódcą uroczystości był ppłk rez. Waldemar Siedlecki. W apelu uczestniczyli również: Waldemar Brenda – Członek Zarządu Powiatu Piskiego, Dyrekcja i przedstawiciele grona pedagogicznego I Liceum Ogólnokształcącego oraz naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego, współpracujących z Oddziałem Przygotowania Wojskowego.

Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski przemawia do kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego ILO podczas apelu z okazji 105. rocznicy śmierci pułkownika Bolesława Mościckiego.
Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski przemawia do kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego ILO podczas apelu z okazji 105. rocznicy śmierci pułkownika Bolesława Mościckiego, od lewej: płk rez. Waldemar Siedlecki, Członek Zarządu Powiatu Piskiego – Waldemar Brenda, Starosta Jarosław Szlaszyński, Naczelnik Wydziału Organizacyjno Prawnego – Zbigniew Kaszlej
Defilada Oddziału Przygotowania Wojskowego, na czele ze sztandarem szkoły i lancą ułańską w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich na placu ZSO w Augustowie podczas apelu z okazji 105. rocznicy śmierci pułkownika Bolesława Mościckiego
Defilada Oddziału Przygotowania Wojskowego, na czele ze sztandarem szkoły i lancą ułańską w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich na placu ZSO w Augustowie podczas apelu z okazji 105. rocznicy śmierci pułkownika Bolesława Mościckiego
Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści