Upamiętnienie miejsc związanych z Bitwą Niemeńską 1920 roku

Upamiętnienie miejsc związanych z Bitwą Niemeńską 1920 roku

W czwartek, 10 grudnia Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski odebrał z rąk Artura Kosickiego – Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Pawła Wnukowskiego – Radnego Województwa Podlaskiego tablicę upamiętniającą miejsca związane z Bitwą Niemeńską 1920 roku. Ta inicjatywa Zarządu Województwa Podlaskiego i radnych wojewódzkich nawiązuje do 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Jednym z głównych pomysłodawców upamiętnienia miejsc Bitwy Niemeńskiej jest ks. Tadeusz Białous. Inicjatywa ta ma na celu szerzenie wiedzy i kultywowanie pamięci o tym wielkim wydarzeniu wśród mieszkańców regionu i  kraju. Tablice pamiątkowe przekazane zostały przedstawicielom czternastu samorządów z województwa podlaskiego. Zostaną umieszczone w miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej z 1920 roku. Miała ona decydujące znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to drugi (po Bitwie Warszawskiej) sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej. Bitwa Niemeńska przypieczętowała definitywnie zwycięstwo Polski w wojnie polsko-bolszewickiej.

Podczas uroczystego przekazania tablic, starosta Jarosław Szlaszyński zapowiedział, iż na terenie powiatu augustowskiego otrzymana tablica upamiętni miejsce pod Siółkiem, gdzie 23 września 1920 roku poległ wraz z ośmioma kolegami, Janek Bieliński – 18-letni uczeń gimnazjum w Żytomierzu, kapral 101 Kawaleryjskiego Lotnego Pułku. Drużyna młodych chłopców została ostrzelana przez bolszewików z karabinu maszynowego. Wszyscy kawalerzyści zostali zabici. Ich mogiła znajduje się na cmentarzu w Rygałówce. W 2010 r. na mogile ustawiony został kamień z tablicą oddającą cześć pomordowanym pod Siółkiem, a także wszystkim poległym podczas walk w tym czasie.

Przekazanie pamiatkowej tablicy przez Marszałka Województwa Podlaskiego - Staroście Augustowskiemu
Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego przekazuje Jarosławowi Szlaszyńskiemu – Staroście Augustowskiemu tablicę upamiętniającą miejsca związane z Bitwą Niemeńską 1920 r.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści