Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie

1 marca w Augustowie hucznie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego pod przewodnictwem księdza dziekana Wojciecha Jabłońskiego, w intencji Żołnierzy Wyklętych, ich rodzin i osób udzielających im pomocy.

Następnie pod tablicą na „Domu Turka” złożono kwiaty i zapalono znicze. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poległych na Kresach II RP na ulicy Portowej. Po hymnie zaintonowanym przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie głos zabrał Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP. W tym miejscu także złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Szczególnie ważna była obecność w tym miejscu delegacji Związku Polaków na Białorusi i oddany przez nią hołd żołnierzom poległym na Kresach II Rzeczypospolitej.

Następnie przy amfiteatrze nad jez. Necko, symbolicznym wystrzałem z armaty odpalonej przez Jarosława Szlaszyńskiego – Starostę Augustowskiego, rozpoczął się już po raz siódmy największy ogólnopolski bieg pamięci: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 m i 5000 m, w których pobiegło ponad 200 osób. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni medalem okolicznościowym. Podczas obchodów miejsce miał również piknik współorganizowany przez Nadleśnictwo Augustów i Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie z udziałem młodzieży z II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z różnorodnych imprez towarzyszących. Odbyła się inscenizacja obozowiska partyzanckiego z pysznym jadłem, turnieje wiedzy (Koło Fortuny) oraz zabawy dla dzieci. Uroczystości zwieńczyła żołnierska grochówka serwowana przez 14 Pułk Przeciwpancerny z Suwałk

W obchodach udział wzięli żołnierze Armii Krajowej, Sybiracy, były poczty sztandarowe augustowskiego Koła ŚZŻAK, Rady Miasta Augustowa oraz augustowskich szkół. Przybył Jarosław Zieliński – poseł na Sejm RP, gen. bryg.Ryszard Parafianowicz – Rektor-Komendant Akademii Sztuki Wojennej, wnuk Żołnierza Wyklętego Stanisława Parafianowicza ps. „Zarzecki”, skazanego wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku na karę śmierci, która została wykonana. Udział wzięli także: Mirosław Karolczuk – Burmistrz Augustowa, Alicja Dobrowolska – Przewodnicząca Rady Miejskiej. Powiat Augustowski reprezentowali: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz Dariusz Szkiłądź – Wicestarosta.

Organizatorami święta w Augustowie byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej.

Red.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści