100. rocznica wybuchu Powstania Sejneńskiego i wyzwolenia Suwałk

100. rocznica wybuchu Powstania Sejneńskiego i wyzwolenia Suwałk

W dniach 23, 24 i 25 sierpnia odbyły się obchody związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Sejneńskiego oraz wyzwolenia Suwałk.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek konferencją w Archiwum Państwowym w Suwałkach, podczas której interesujące wykłady wygłosili: prof. dr hab. Grzegorz Nowik, który omówił trudności w odradzaniu się Państwa Polskiego, z jakimi trzeba się było zmierzyć po zaborach, w pierwszych latach niepodległości oraz Tadeusz Radziwonowicz – Dyrektor suwalskiego archiwum, który przedstawił sytuację na Suwalszczyźnie w okresie od listopada 1918 r. do sierpnia 1919 r. Wykładom towarzyszyło otwarcie wystawy „Pierwsze dni niepodległości”.

Wieczorem dokonano odsłonięcia historycznych orłów, posadowionych na słupach zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar 2. Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego, przy ul. gen. K. Pułaskiego w Suwałkach. Orły zniszczone w czasie okupacji, zostały odrestaurowane i powróciły na swoje miejsce w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą wyzwolenia Suwałk.

W sobotę, podczas mszy świętej odprawionej w konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach poświęcony został sztandar Polskiej Organizacji Wojskowej. Oficjalne uroczystości wręczenia sztandaru odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas przemówienia ppłk POW Piotr Augustynowicz – Komendant Główny – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Organizacja Wojskowa podziękował za dobrą współpracę z Powiatem Augustowskim oraz Zespołem Szkół Technicznych w Augustowie, gdzie odbywają się zgrupowania POW. Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz Maciej Oleksy – Dyrektor ZST wbili symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru.

Na zakończenie uroczystości, zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiązankę w imieniu władz samorządowych i społeczności Powiatu Augustowskiego złożył starosta.

W niedzielę obchody 100. Rocznicy Powstania Sejneńskiego, rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi w Sejnach. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej. Organizatorem święta był komitet pod przewodnictwem Macieja Tomasza Plesiewicza – Starosty Sejneńskiego. Po odczytanym apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstania Sejneńskiego.

Uroczystości, które odbyły się w Suwałkach i Sejnach zamykają rozpoczęte 28 lipca w Augustowie obchody 100. rocznicy powrotu do Macierzy Ziemi Suwalsko – Augustowsko – Sejneńskiej.

Uroczystość wręczenia sztandaru POWWbicie gwoździa w drzewiec sztandaru POW przez Starostę Augustowskiego Odrestaurowane orły na bramie do dawnych koszar 2. Pułku Ułanów Grochowskich Odrestaurowane orły na bramie do dawnych koszar 2. Pułku Ułanów GrochowskichPrzemówienie Starosty Sejneńskiego podczas obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Sejneńskiego

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstania Sejneńskiego przez Starostę Augustowskiego, Rektora-Komendanta Akademii Sztuki Wojennej i Dyrektora Wojskowego Biura Historycznego

 

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści