W hołdzie żołnierzom 1 Pułku Ułanów Krechowieckich

24 lipca w Warszawie na Powązkach w rocznicę Bitwy pod Krechowcami złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobach żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego.

Ten znakomity, jeden z najlepszych pułków polskiej kawalerii, w okresie międzywojennym stacjonował w Augustowie. Zanim jednak przybył do naszego miasta okrył się wojenną sławą. W dniach 21-22 lipca 1917 roku obronił ludność Stanisławowa przed zdemoralizowanymi oddziałami rosyjskimi, a 24 lipca pokonał w bitwie pod Krechowcami wojska niemiecko-austriackie, a następnie ponownie starł się i rozproszył rosyjskich maruderów. Dzięki walce jednego dnia z wojskami trzech zaborców stał się symbolem ustawicznej walki Polaków o niepodległość.

W warszawskich uroczystościach uczestniczył Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz ppłk Adam Fuk – Dowódca Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich z Orzysza z pocztem sztandarowym. Udział wzięli również przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich – rtm. Andrzej Michalik oraz Wojciech Dziełak. W Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie delegacja złożyła kwiaty przy tablicy upamiętniającej płk. Bolesława Mościckiego.

Red.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich Uczczenie płk. B. Mościckiego w rocznicę Bitwy pod Krechowcami

Fot. K.Batus