XV Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Augustowie

XV Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Augustowie

„Byłem tutaj wiele razy,
ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”
Św. Jan Paweł II

W naszym malowniczym mieście Augustowie, dnia 17 maja 2019 r.,  odbył się XV ZJAZD PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II.  Przygotowana uroczystość związana była z obchodami 20 rocznicy pobytu Papieża Jana Pawła II na Ziemi Augustowskiej i rocznicą Jego urodzin. Zjazd  rozpoczął się w Bazylice NSJ uroczystym wprowadzeniem pocztów sztandarowych Szkół im. Jana Pawła II z województwa podlaskiego i diecezji ełckiej. Zgromadzonych powitał Proboszcz – ks. kan. Wojciech Jabłoński  i Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych – pan Roman Krzyżopolski. Swoją obecnością zaszczycili: pan Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i przedstawiciele Zarządu Powiatu, pani Bożenna Kondracka – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu, pan Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustowa, pani Elżbieta Słowikowska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pani Wiesława Ćwiklińska – założycielka Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dyrektorzy szkół i  zaprzyjaźnionych placówek. Po modlitwie różańcowej został wyświetlony film o miejscach związanych z pobytem Papieża na Ziemi Augustowskiej.

Następnie uczestnicy udali się do portu Żeglugi Augustowskiej, aby przepłynąć statkiem SERWY do Sanktuarium w Studzienicznej. Był to czas na wspólne rozmowy, modlitwę i podziwianie piękna przyrody, którą zachwycał się również nasz Patron podczas swego wypoczynku.

O godzinie 12.30  w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej, dzięki gościnności ks. kan. Arkadiusza Pietuszewskiego, rozpoczęła  się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Ordynariusza Diecezji Ełckiej. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe ze szkół i przedszkoli im. Świętego Jana Pawła II: Gimnazjum w Jaświłach, Szkoły Podstawowej w Surażu, Szkoły Podstawowej w Kalinówce Kościelnej, Szkoły Podstawowej w Osowcu, Szkoły Podstawowej w Krasnopolu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnej Białostockiej, Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej, Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku, Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnym w Białymstoku, Szkoły Podstawowej w Żarnowie, Szkoły Podstawowej w Płaskiej, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Filipowie, Przedszkola Samorządowego nr 30 „Radosne” w Białymstoku, Przedszkola Sióstr Urszulanek SJK w Augustowie i Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie.

Biskup w swoim kazaniu do młodzieży podkreślił znaczenie krzyża, eucharystii oraz obecności Matki Bożej  w życiu Świętego Jana Pawła II i każdego chrześcijanina. W darach ołtarza został przekazany list napisany przez uczniów naszej szkoły do dzieci z Aleppo wraz z ofiarą pieniężną od Rady Rodziców i całej społeczności szkolnej. Podarowane zostało również zdjęcie przedstawiające zachód słońca nad jeziorem Białym wykonane w godzinę śmierci Ojca Świętego przez nauczyciela naszej szkoły Zbigniewa Zadrożnego.

Po mszy św. nastąpiło uroczyste przejście do Sanktuarium Maryjnego na wyspie i pomnika Jana Pawła II. Zostały złożone kwiaty, a w niebo pofrunęły żółte balony – wyraz miłości i zjednoczenia z patronem naszych szkół.

Uroczystość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy nowo poświęconym stole, najdłuższym na Podlasiu. Wszystkim smakowały regionalne potrawy przygotowane przez restaurację Hostel Krechowiak.

Składamy podziękowania: JE ks. bp. Jerzemu Mazurowi, ks. kan. Wojciechowi Jabłońskiemu, ks. kan. Arkadiuszowi Pietuszewskiemu, Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Miasta, panu Romanowi Rogozińskiemu z Nadleśnictwa Płaska, Stowarzyszeniu „Wśród nas”, Radzie Rodziców, komitetowi organizacyjnemu Zespołu Szkół Specjalnych w Augustowie oraz mediom lokalnym i telewizji.

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

XV Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w AugustowieXV Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w AugustowieXV Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Augustowie

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści