Artystyczne sukcesy uczniów I LO na szczeblu województwa

Artystyczne sukcesy uczniów I LO na szczeblu województwa

Miło nam poinformować, że po raz kolejny uczniowie I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie zajęli czołowe miejsca na jubileuszowym XXV Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej.

Organizatorem konkursu o zasięgu wojewódzkim jest od lat I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. W tym roku gościem honorowym festiwalu była Podlaski Kurator Oświaty – pani Jadwiga Mariola Szczypiń. W konkursie uczestniczyło ponad 100 wykonawców piosenek, recytatorów oraz twórców własnych tekstów o tematyce patriotycznej, więc osiągnięcie sukcesu wymagało mistrzowskich wykonań.

Reprezentantów szkoły przygotowywała Bożena Bendig, ponadto dwa nagrodzone wiersze powstały w ramach konkursu „Tożsamość Polaka”  pod opieką Elżbiety Klekotko i Małgorzaty Lendy.

Recytatorki z pierwszego liceum zostały pokonane jedynie przez reprezentantów gospodarzy. Krótkie, ale interesujące teksty zostały znakomicie zinterpretowane głosowo przez Julię Filipow (Joanna Kulmowa „Pierwsze ostatnie słowo”):

Może łatwiej przez ciebie zginąć niż dla ciebie wytrzymać…,

Agnieszkę Jaśko (Helena Blumengraber „Do profesorów”):

O, profesorowie mądrzy i uczeni!

Czyście naprawdę nie wiedzieli o tym

że dla humanistów brak miejsca na ziemi

więc po cóż w duszach sialiście tęsknotę?

oraz Ewelinę Stankiewicz (Józef  Wittlin „Stabat Mater”):

Stabat Mater, Mater nostra, Polonia 

Z cierni miała koronę na skroniach. 

Każdy z tych tekstów ujawniał inny wymiar patriotyzmu. Wszystkie recytatorki zajęły zaszczytne drugie miejsce (razem z koleżanką z II LO).

Także drugim miejscem w kategorii piosenki (44 wykonawców!)  może poszczycić się Magdalena Bartoszewicz, która zaczarowała profesjonalne jury ze Szkoły Muzycznej w Suwałkach pięknym, czystym głosem i wykonanym na żywo akompaniamentem (utwór „Widziałam ja orła”  – autorzy: Zbigniew Stawecki, Janusz Sent). W tej samej konkurencji wysokie piąte miejsce zajęła występująca w dwóch kategoriach Agnieszka Jaśko.

Także młodzi poeci zajęli bardzo dobre miejsca: Bartosz Radziewicz z tekstem „Młody patriotyzm” – III miejsce, Stanisław Busiński  – wiersz „Augustowska moja Ojczyzna” – IV miejsce, Igor Pieńkowski  – „To co zostawiamy za sobą” – IV miejsce.

Wszystkim wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów.

pb

Artystyczne sukcesy uczniów I LOArtystyczne sukcesy uczniów I LO

Fot.ZSO

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści