73. rocznica bitwy na Osowych Grzędach

73. rocznica bitwy na Osowych Grzędach

W piątek 8 września miały miejsce obchody 73. rocznicy bitwy stoczonej przez 9 Pułk Strzelców Konnych AK z Niemcami w ramach Akcji „Burza”.

We mszy świętej koncelebrowanej w kościele p.w. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, której przewodniczył ks. prałat dr Czesław Oleksy, uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych: 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, jednostek, instytucji i szkół z terenu Powiatu Grajewskiego. Obecne były władze samorządowe województwa i powiatu, służby, straże, mieszkańcy Rajgrodu oraz zaproszeni goście. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce przy pomniku usytuowanym w rejonie Osowych Grzęd.

Tegoroczna uroczystość jest pierwszą, w której nie mógł uczestniczyć już żaden z AK-owców walczących w 1944 roku na Osowych Grzędach. W ostatnich latach w obchodach brał udział Alfons Gorajewski, uczestnik bitwy, odprowadzony na ostatnią wartę w czerwcu br.

Po okolicznościowych przemówieniach miało miejsce złożenie wieńców przy pomniku. Wiązankę w imieniu władz Powiatu Augustowskiego złożył Zbigniew Kaszlej – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, jednocześnie Prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Red.

Fot. Z.Kaszlej

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści