Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Z ogromną satysfakcją informujemy, że 25 maja w siedzibie białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, odebrał Zdzisław Wasilewski – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie, który znalazł się wśród dziewięciorga wyróżnionych działaczy opozycji solidarnościowej z Polski północno-wschodniej. Odznaczenie wręczył Jan Baster – Zastępca Prezesa IPN.

Zdzisław Wasilewski od 1984 r. był aktywnym działaczem podziemnych struktur NSZZ Rolników Indywidualnych. Działalność prowadził zarówno na Suwalszczyźnie, jak również w strukturach krajowych. Uczestniczył w konspiracyjnych spotkaniach działaczy Związku, brał udział w demonstracjach oraz w uroczystościach patriotycznych. Od 1987 r. był członkiem tymczasowej Rady Krajowej NSZZ „S” RI. W 1989 r. został wybrany na przewodniczącego Tymczasowej Wojewódzkiej Rady Związku. Brał także aktywny udział w pracach Duszpasterstwa Rolników w Dekanacie Augustów, m.in. organizował spotkania i wykłady liderów podziemnych struktur rolniczej „Solidarności”.

– Wyróżnienie  to przyjmuję z radością i dumą, jednak należy się ono w równej mierze wielu moim przyjaciołom z okresu wspólnej walki o niepodległość i demokrację w Polsce, ludziom odważnym, prawym, prawdziwym polskim patriotom – powiedział Zdzisław Wasilewski odbierając odznaczenie – W szczególny sposób chcę podziękować swojej małżonce za zgodę na moją działalność opozycyjną, za przyjmowanie co miesiąc od 1986 roku działaczy z opozycji, za udzielanie noclegów i przygotowywanie posiłków. Wiem, że w tamtych czasach nie zdawała sobie z tego sprawy, jakie konsekwencje mogą spotkać mnie, ją i moją rodzinę. Była nauczycielką – dodał.

Panie Dyrektorze, serdecznie gratulujemy.

Odznaczony Krzyżem Wolności i SolidarnościOdznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Od lewej: Leszek Lewoc, Józef Racewicz i Zdzisław Wasilewski

 

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Fot. IPN
http://ipn.gov.pl/pl/

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści