Poeci pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny

Poeci pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny

W czwartek, 2 marca, odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie etap powiatowy XIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Wacława Klejmonta „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”. Honorowy patronat nad eliminacjami powiatowymi objął Starosta Augustowski, pan Jarosław Szlaszyński. W tym roku w zmaganiach konkursowych szczególnie wyróżniono twórczość Zbigniewa Chojnowskiego – polskiego poety, historyka literatury, krytyka literackiego, profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który zajmuje się m. in. historią poezji polskiej XX i XXI w., literaturą Warmii i Mazur XIX, XX i XXI w. Jego twórczość osadzona jest w krajobrazie przyrodniczym, społecznym i kulturowym Warmii i Mazur. Unaocznia los, który spełnia się w miejscu ściśle określonym geograficznie i historycznie.

Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu augustowskiego. W tegorocznych eliminacjach powiatowych wzięło udział 34 uczestników, którzy zostali podzieleni na cztery kategorie: szkoły podstawowe (klasy VI), gimnazja (klasy I i II), gimnazja (klasy III) oraz szkoły ponadgimnazjalne. Najmłodsi mieli za zadanie przedstawić jeden wiersz wybranego poety regionalnego, starsi natomiast recytowali dwa utwory: jeden współczesny i jeden z II połowy XIX lub I połowy XX wieku.

Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Augustowie – serdecznie dziękujemy – i II Liceum Ogólnokształcące Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

Dyrektor szkoły – pani Barbara Koronkiewicz – powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych i wyraziła swoją radość z powodu tak licznej odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie. Doceniła odwagę uczestników i dodała, iż tak naprawdę wszyscy są już zwycięzcami, gdyż zechcieli podzielić się swoim talentem oraz zmierzyli się z niełatwymi przecież tekstami. Życzyła jak najlepszych występów, zaś zgromadzonej publiczności wielu wrażeń.

Jury w składzie: pani Józefa Drozdowska, pani Irena Batura oraz pan Erazm Stefanowski miało niemały problem, by wybrać laureatów. Po burzliwej debacie udało się jednak wyłonić najlepszych. Zostali nimi:

Szkoły podstawowe:

I miejsce – Dominika Fedorczyk (Szkoła Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie; opiekun: pani Katarzyna Bernatowicz), Julia Szparkowska (Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym, opiekun: pani Bożena Diemjaniuk)

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – Franciszek Nosalik (Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie; opiekun: pani Joanna Denert)

Wyróżnienia: Aleksandra Iwanicka (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Rutkach; opiekun: pani Małgorzata Grzęda), Klaudia Dadura (Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym, opiekun: pani Bożena Diemjaniuk), Joanna Fedorczyk (Szkoła Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie; opiekun: pani Katarzyna Bernatowicz)

Gimnazja (klasy I i II):

I miejsce – Katarzyna Prokop (Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie; opiekun: pani Joanna Denert)

II miejsce – Anna Karczewska (Gimnazjum nr 4 w Augustowie; opiekun: pani Marta Pietrzak – Wolinowska)

III miejsce – Barbara Pużyńska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Płaskiej; opiekun: pani Lilianna Polkowska)

Wyróżnienie: Kamil Sławiński (Zespół Szkół w Bargłowie Kościelnym; opiekun: pani Katarzyna Lewoń – Kulcak)

Gimnazja (klasy III):

I miejsce – Mateusz Truszkowski (Gimnazjum nr 4 w Augustowie; opiekun: pani Marta Pietrzak – Wolinowska), Natalia Kudraszew (Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie; opiekun: pani Joanna Denert)

II miejsce – Aniela Wierzbicka (Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie; opiekun: pani Ewa Chodacz)

III miejsce – Magdalena Bogdzio (Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie; opiekun: pani Ewa Chodacz)

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Dawid Sujata (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, opiekun: pan Tomasz Choroszewski)

II miejsce – Weronika Zyskowska (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, opiekun: pan Tomasz Choroszewski), Patrycja Olizarowicz (II LO w Augustowie, opiekun: pan Tomasz Choroszewski)

III miejsce – Magdalena Stanko (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, opiekun: pan Tomasz Choroszewski)

Wyróżnienie: Klaudia Michałowska (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, opiekun: pani Dorota Prokop)

Nagrodę specjalną za najciekawszą interpretację wiersza Zbigniewa Chojnowskiego otrzymała Weronika Zyskowska (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie, opiekun: pan Tomasz Choroszewski).

Koordynator etapu powiatowego konkursu, pan Tomasz Choroszewski, przyznał, iż poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki. Młodzi ludzie wykazali się niesamowitym wyczuciem słowa oraz pokazali niezwykłą wrażliwość. Dodał, iż ten konkurs wyróżnia się na tle innych konfrontacji recytatorskich przede wszystkim tym, iż zaprezentowani zostają twórcy regionalni, często zapomniani lub niedoceniani, którzy powinni być szczególnie bliscy młodym ludziom. To ich twórczość szczególnie głęboko porusza tematykę „małej ojczyzny”, w której wszyscy powinniśmy być zakorzenieni. Pan Choroszewski stwierdził, iż przedstawiając teksty poetów Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, młodzi ludzie pokazują swój patriotyzm i przywiązanie do miejsc, z których pochodzą. I już za to należą im się słowa uznania.

Laureaci wszystkich kategorii już 17 marca 2017 roku wezmą udział w etapie regionalnym konkursu w Olecku. Trzymamy kciuki!

Na zakończenie eliminacji powiatowych wszystkie szkoły, z których uczniowie uczestniczyli w konkursowych zmaganiach, otrzymały drobne upominki – plakaty upamiętniające niezwykłe wydarzenie – rok 2017 Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim, który radni oficjalnie zainaugurowali 27 lutego podczas XXIII Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Regionalny Konkurs RecytatorskiRegionalny Konkurs Recytatorski Regionalny Konkurs Recytatorski Regionalny Konkurs Recytatorski

Fot. II LO

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści