Świętowaliśmy dwudziesty jubileusz Konkursu Młodego Aktora!

Tegoroczny jubileuszowy, bo już dwudziesty, Powiatowy Konkurs Młodego Aktora odbył się zaledwie dzień po Międzynarodowym Dniu Teatru, czyli 28 marca 2022 r. Od początku istnienia impreza objęta jest honorowym patronatem Starosty Augustowskiego.

Uczestników w dwóch kategoriach wiekowych oceniali miłośnicy i znawcy teatru, wśród nich osoby towarzyszące konkursowi od wielu lat, niektóre nawet od pierwszej edycji: Ewa Chodacz, Jan Saczko, Bartosz Świerkowski oraz laureat I Konkursu Młodego Aktora.

Spotkaniu konkursowemu towarzyszyła wystawa prezentująca zwycięzców konkursu na przestrzeni dwudziestu lat. Nie zabrakło też wspomnień zwycięzców: „Konkurs Młodego Aktora na osi czasu mojej przygody, drogi z Teatrem odegrał szczególnie ważną rolę, ponieważ stanowił jej początek. Gdy po raz pierwszy stanąłem na scenie I LO, jeszcze jako gimnazjalista, nie miałem pojęcia, jak wiele ten moment zmieni i jak wspaniałą historię zapoczątkuje – ile przyniesie zachwytów i wzruszeń, ile twarzy i spojrzeń, które zostaną we mnie na zawsze. Wszystkim uczestnikom i gościom Konkursu życzę, abyście pamiętali, że choć dziś bierzecie udział w przeglądzie umiejętności aktorskich, to Teatr jest czymś znacznie większym i ważniejszym”.

Do konkursu zgłosiło się dwudziestu uczestników, którzy przedstawili przygotowane wcześniej teksty i mieli szansę sprawdzić się w improwizacjach i grze zespołowej na żywo – fragmentach dramatów utalentowanych dramaturgów, które powstały one na ogół w czasie nauki w szkole średniej w Augustowie lub w krótkim czasie po jej ukończeniu.

W kategorii szkół podstawowych: I miejsce i nagroda specjalna za tekst polskich mistrzyń pióra zdobyła uczennica Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie, II miejsce – uczeń Szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym, III miejsce uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 w Augustowie, wyróżnienie – uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Augustowie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych:

I miejsce – uczeń I LO w Augustowie, II miejsce, nagroda specjalna i nagroda publiczności – uczeń I LO w Augustowie, III miejsce – uczeń I LO w Augustowie. Opiekunem laureatów była Bożena Bendig. Wyróznienia otrzymali: 2 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego.

Fundatorami nagród byli: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski,. Bartek Świerkowski – reprezentujący klub filmowy „Kinochłon”, Anna Sus-Cilulko – Dyrektor I LO oraz sponsorzy prywatni.

Niezmiennie od dwudziestu lat przy organizacji spotkania młodych aktorów współpracują ze sobą panie Bożena Bendig i Elżbieto Klekotko.

Niewątpliwie konkurs dowiódł, że teatr jednoczy ludzi i może być źródłem wzruszeń i radości. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy aktywności w dziedzinie kultury oraz zapraszamy za rok.