Zajęcia taktyczne 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO

Zajęcia taktyczne 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim, a także wydzielone siły i środki z 16. Dywizji Zmechanizowanej w dniach 21 – 23 czerwca brały udział w ćwiczeniach BULL RUN 12.

Zajęcia odbywały się poza terenem obiektów poligonowych, między innymi w okolicach takich miejscowości jak Orzysz, Bemowo Piskie, Ełk, czy Augustów. Rozpoczęły się od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał wykonały marsz do wyznaczonych rejonów po drogach publicznych.

Jeden z najważniejszych etapów ćwiczenia taktycznego Bull Run 12 obserwował Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej. Pododdziały biorące udział w ćwiczeniu pokonały przeszkodę wodną po mostach BLG-67. W Jagłowie szef MON przekazał żołnierzom 15 GBZ samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad.

Zajęcia miały na celu współdziałanie, zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz charakterystyką dróg, a także doskonaleniem przemieszczenia zarówno wojsk polskich jak i sojuszniczych do wyznaczonych rejonów. Kierownikiem ćwiczenia był płk Bogdan Rycerski – Dowódca 15 GBZ. Całość działania elementów dywizyjnych koordynował gen. dyw. Krzysztof Radomski – Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wraz z obsadą Mobilnej Grupy Dowodzenia.

Działania pododdziałów NATO i 15. GBZ zostały wcześniej uzgodnione z władzami administracji publicznej. Wnioski z zajęć posłużą doskonaleniu procedur współdziałania między wojskami a terenowymi organami administracji publicznej.

W podziękowaniu za współpracę, zaangażowanie oraz pomoc w ćwiczeniach BULL RUN 12 delegacja żołnierzy na czele z kpt. Velą, przekazała Jarosławowi Szlaszyńskiemu – Staroście Augustowskiemu pamiątkowy grawerton.

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści