100 lat harcerstwa w Augustowie

100 lat harcerstwa w Augustowie

15 września Związek Harcerstwa Polskiego w Augustowie świętował swoje 100 – lecie. To właśnie tu, na Ziemi Augustowskiej, powstały jedne z pierwszych drużyn harcerskich w Polsce.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w intencji harcerzy, którzy na przestrzeni lat brali udział w walkach o niepodległość. W czasie II wojny światowej młodzi Polacy odegrali niezwykle ważną rolę jako członkowie Polskiego Podziemia, szczególnie w ramach specjalnej organizacji Szarych Szeregów. Wspominano także Harcerski Batalion WP walczący w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystości 100 – lecia harcerstwa w Augustowie, połączone w tym roku wielkiego jubileuszu z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, były doskonałą okazją do złożenia Druhnom i Druhom podziękowań za całokształt pełnionej misji w formowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków. Choć założyciele pierwszej augustowskiej drużyny imienia księcia Józefa Poniatowskiego nie żyją już od wielu lat, honorowymi gośćmi uroczystości byli ich potomkowie. Wychowani w harcerskim etosie, dziś przekazują ideały rodziców młodym ludziom.

Powiat Augustowski podczas uroczystości reprezentowali: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Augustowski.

Red.

100 lat harcerstwa w Augustowie fot.1
Fot. Hufiec ZHP Augustów
100 lat harcerstwa w Augustowie fot.2
Fot. Hufiec ZHP Augustów
Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści