Najlepsi uczniowie województwa podlaskiego

52 prymusów, laureatów olimpiad wojewódzkich i ogólnopolskich odebrało 28 grudnia w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej stypendia i nagrody za osiągnięcie w nauce. Otrzymał je każdy, kto uzyskał średnią ocen na koniec roku szkolnego 5,00 i był co najmniej trzykrotnym laureatem konkursu/olimpiady/turnieju na szczeblu wojewódzkim bądź jednokrotnym na szczeblu ogólnopolskim/międzynarodowym.

Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie.

Więcej informacji tu: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/edukacja_nauka/wyroznieni-przez-zarzad-wojewodztwa-podlaskiego.html

Laureatka Olimpiady Filozoficznej

Fot. ZSO




Lekarz na medal

28 grudnia podczas XXVII sesji Rady Powiatu na ręce Aleksandra Grigoriewa – Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej SP ZOZ w Augustowie zostało przekazane podziękowanie oraz medal w dowód uznania za przeprowadzenie niezwykle trudnej i skomplikowanej operacji na otwartym sercu, ratującej ludzkie życie.

Zespół anestezjologiczno – chirugiczny, którym kierował Ordynator podjął natychmiastową decyzję i profesjonalnie przeprowadził pierwszy tego typu zabieg w augustowskim szpitalu. Czyn ten zasługuje na najwyższe uznanie i jest dowodem oddania się służbie na rzecz drugiego człowieka.

Medal Jana Pawła II i list gratulacyjny wręczyli: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Augustowski i Andrzej Sobolewski – Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie.

Red.

Lekarz na medal

Fot. B.Lipiński




Ulica Glinki oddana do użytku

W czwartek 21 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanej ulicy Glinki w Augustowie. Powiat Augustowski reprezentowali: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski i Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Augustowski.

Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 4,58 mln zł.

Wykonano jezdnię asfaltową, zjazdy na posesję z kostki betonowej, obustronne chodniki dla pieszych, a także ścieżkę rowerową z kostki betonowej. Przebudowano też sieć wodociągową, sanitarną, kanalizację deszczową i linię energetyczną oświetlenia ulicznego. Wykonawcą inwestycji była firma EKODROM sp. z o. o. z Augustowa w partnerstwie z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym S.A. z Suwałk.

Ulica Glinki oddana do użytku

Fot. K. Batus




Powiat Augustowski Liderem Edukacji

9 grudnia br. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”. Powiat Augustowski kolejny raz został bardzo wysoko oceniony, uzyskując certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji 2017”.

Tytuł ten jest potwierdzeniem, że Powiat Augustowski w sposób szczególny dba o szkolnictwo na swoim terenie, podejmując efektywne, innowacyjne, nowatorskie oraz znaczące społecznie działania w dziedzinie lokalnej polityki edukacyjnej i zarządzania oświatą.  Dodatkowo Komisja, biorąc pod uwagę szczególną dbałość i troskę o podnoszenie jakości nauczania w augustowskich szkołach ponadgimnazjalnych, przyznała Powiatowi wyróżnienie nadzwyczajne „Lider Jakości Kształcenia”.

Certyfikaty w konkursie przyznaje niezależna Komisja Ekspercka złożona z naukowców z całej Polski. Komisja pracuje pod przewodnictwem prof. dr. hab. Dariusza Rotta – wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2005-2013 członka prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas Gali Finałowej przyznane certyfikaty odebrali: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz Bożenna Kondracka – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.
– Certyfikat ten jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może uzyskać jednostka samorządu – mówi starosta Jarosław Szlaszyński.  Dołączenie do grona najlepszych w Polsce to powód do dumy i satysfakcji, który zobowiązuje nas i pobudza do stwarzania coraz lepszych warunków dla rozwoju oświaty.

W recenzji opracowanej przez Ekspertów dokonujących oceny podkreślono, że „Powiat konsekwentnie wdraża szereg ważnych i wartościowych merytorycznie inicjatyw edukacyjnych, zapewniając kształcenie dzieci i młodzieży zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz ich predyspozycjami, systematycznie podnosi jakość pracy szkół i placówek oświatowych poprzez integrację i współpracę środowiska szkolnego z lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami pod kątem zapewnienia możliwości kształcenia praktycznego i praktyk zawodowych, realizuje programy wspomagania uczniów, polegające na wprowadzeniu dodatkowych godzin zajęć, stypendiów, indywidualnego toku nauki i pomocy psychologicznej udzielanej uczniom bezpośrednio w szkole.”

– Otrzymane po raz kolejny wyróżnienie przypomina o wielkiej wartości, jaką stanowi edukacja oraz o szczególnym posłannictwie i roli społecznej tych, którzy tę wartość urzeczywistniają swoją codzienną pracą – mówi starosta Jarosław Szlaszyński. Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim nauczycielom naszych placówek, za zaangażowanie i starania wkładane w wychowanie i edukację młodego pokolenia.

Red.

Powiat Augustowski Liderem Edukacji

Fot. Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego




Otwarcie drogi w Gorczycy

W środę 13 grudnia w Gorczycy odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanej na długości 1,5 km drogi powiatowej Głęboki Bród – Strzelcowizna – Gorczyca.

Zadanie o wartości około 673 tys. zł zostało sfinansowane z budżetu Powiatu Augustowskiego (323 tys. zł), Nadleśnictwa Płaska (250 tys. zł) oraz Gminy Płaska (100 tys. zł). W ramach inwestycji odtworzono trasę i punkty wysokościowe, wykonano nową nawierzchnię z betonu asfaltowego na istniejącej szerokości, uzupełniono pobocze, miejscowo oczyszczono rów.

W uroczystości udział wzięli: ksiądz kanonik Arkadiusz Pietuszewski – Proboszcz Parafii w Studzienicznej, który dokonał poświęcenia przebudowanego odcinka drogi oraz Leszek Skubis – Nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska, a jednocześnie Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej Rady Powiatu w Augustowie. Powiat Augustowski reprezentowali: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta, Andrzej Sobolewski – Przewodniczący Rady, Wiesława Zofia Jedlińska – Wiceprzewodnicząca Rady oraz Członkowie Zarządu: Marek Dobkowski i Lech Haraburda. Udział wzięli również: Małgorzata Mikos – Sekretarz Powiatu, Joanna Jaśko – Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu oraz Daniel Hiero – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.  W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu Gminy Płaska: Wójt Wiesław Gołaszewski i Alicja Polkowska – Przewodnicząca Rady, a także mjr SG Andrzej Mielziuk – Komendant Placówki Straży Granicznej w Płaskiej oraz mieszkańcy wsi. Na uroczystość przybyli: wykonawca inwestycji – przedstawiciel firmy STRABAG Artur Krasowski – Dyrektor Oddziału Białystok, Krzysztof Palczewski – Kierownik Budowy i Marcin Sieńkowski – Inspektor Nadzoru.

Uroczyste otwarcie drogi było doskonałą okazją do wręczenia Medali Zarządu Powiatu w Augustowie „Za zasługi dla Powiatu Augustowskiego”. W dowód uznania za aktywną działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz zaangażowanie w poprawę infrastruktury drogowej na terenie Powiatu Augustowskiego odznaczony został Leszek Skubis. Natomiast Arturowi Krasowskiemu medal przyznano za profesjonalną i rzetelną realizację licznych inwestycji drogowych oraz wkład w rozwój infrastruktury drogowej Powiatu Augustowskiego. Medale wręczył Jarosław Szlaszyński.

Nadleśniczy Leszek Skubis podziękował wszystkim, którzy włączyli się w realizację inwestycji. Podkreślił, że dzięki współpracy udało się przebudować kolejny odcinek drogi ważnej dla mieszkańców i turystów odwiedzających tę część Powiatu Augustowskiego, a także dla Lasów Państwowych, które prowadząc gospodarkę leśną, korzystają z dróg lokalnych.
Red.

Otwarcie drogi w Gorczycy

Fot. M.Chodacz




Bóg rodzi się nieustannie…

„Bóg rodzi się nieustannie…” – jasełkami z takim przesłaniem rozpoczęła się uroczystość Powiatowego Spotkania Opłatkowego, które odbyło się 20 grudnia w sali teatralnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa – ksiądz infułat Antoni Kochański, ksiądz prałat Marian Szewczyk – Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, ksiądz kanonik Wojciech Jabłoński – Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz siostry: Helena Kamińska – Dyrektor DPS Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Augustowie i Maria Kiłyk – Dyrektor DPS Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Studzienicznej. Obecni byli Radni Rady Powiatu na czele z Andrzejem Sobolewskim – Przewodniczącym Rady. Przybył Zarząd Powiatu: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Augustowski, Członkowie Zarządu Powiatu: Marek Dobkowski, Lech Haraburda i Andrzej Zarzecki. Zaproszenie na uroczystość przyjęli dyrektorzy i zwierzchnicy instytucji oraz przedstawiciele firm współpracujących z Powiatem, zwierzchnicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych. Udział wzięli dyrektorzy i wicedyrektorzy powiatowych szkół i placówek oświatowych oraz naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego. W uroczystości uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących na czele z Joanną Lisek – Dyrektor Szkoły.

W bożonarodzeniowy nastrój wszystkich zebranych wprowadził wspólny śpiew kolęd i piękne jasełka przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie, pod kierunkiem księdza Daniela Kowalskiego. Młodzież nie tylko przypomniała uczestnikom spotkania wielkie wydarzenia, które miały miejsce w betlejemskiej stajence, ale także zwróciła uwagę, że Bóg rodzi się dla nas nieustannie, a zbliżające się Święta są doskonałą okazją do odkrycia tej prawdy.

Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski wszystkim przybyłym na spotkanie opłatkowe, całej „powiatowej rodzinie”, życzył spokojnych, ciepłych, radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego. Podziękował również za pracę i zaangażowanie w służbę na rzecz naszej społeczności.

Po modlitwie poprowadzonej przez księdza Wojciecha Jabłońskiego był czas na przełamanie się opłatkiem oraz złożenie życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2018 Roku.

 

zdjęcia: Grzegorz Haraburda




Dotacja na modernizację ewidencji gruntów i budynków

W poniedziałek 18 grudnia Marszałek Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Stefan Krajewski podpisali ze Związkiem Powiatów Województwa Podlaskiego umowę na dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości blisko 58 mln zł. Dofinansowanie dotyczy projektu o nazwie „Udostępnianie zasobów publicznych rejestrów geodezyjnych – modernizacja ewidencji gruntów i budynków”. Dzięki tej dotacji mieszkańcy województwa podlaskiego będą mieli łatwiejszy dostęp do zasobów geodezji. Projekt będzie wdrażany po Nowym Roku i ma być realizowany do 2022 roku.

Więcej informacji: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/samorzad/samorzad/dotacja-z-rpo-wp-na-modernizacje-ewidencji-gruntow-i-budynkow-w-podlaskiem.html




Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja

18 grudnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku kolejnej inwestycji drogowej zrealizowanej w tym roku przez Powiat Augustowski. Zrealizowany został drugi etap przebudowy ulicy 3 Maja w Augustowie. Zadanie o wartości 2,21 mln zł zostało sfinansowane z budżetu Powiatu w wysokości 1,01 mln zł oraz budżetu Miasta Augustów w wysokości 1,2 mln zł.

W ramach realizacji inwestycji wykonano nawierzchnię jezdni o szer. 7,0 m z masy mineralno-asfaltowej o grubości 7 cm warstwy wiążącej i 5 cm warstwy ścieralnej. Przebudowano chodniki, odtworzono wjazdy, wybudowano zatoki postojowe do parkowania równoległego na całej długości odcinka. Przebudowana została kanalizacja deszczowa, odnowiono istniejące oznakowanie pionowe i wykonano grubowarstwowe oznakowanie poziome, a także przebudowano oświetlenie uliczne na całym odcinku, wprowadzając stylowe lampy oraz zasadzono drzewa.

Oddaną do użytku ulicę poświęcił ksiądz kanonik Wojciech Jabłoński – Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. W uroczystości wzięły udział władze Powiatu: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Augustowski, członkowie Zarządu Powiatu: Marek Dobkowski i Andrzej Zarzecki. Miasto reprezentował Wojciech Walulik – Burmistrz Augustowa, Filip Chodkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Mirosław Zawadzki – radny miejski. Obecni byli wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Wiesława Zofia Jedlińska i Ireneusz Sokołowski, a także radni powiatowi: Jerzy Grąbczewski, Maciej Kaszuba, Michał Kotarski i Leszek Płoński. Udział wzięli również: Daniel Hiero – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i Joanna Jaśko – Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu. Przybyli również wykonawcy inwestycji: Wojciech Nowak – Prezes Zarządu Ekodrom Sp. z o.o. w Augustowie, Piotr Nowak – Prokurent, a także osoby bezpośrednio pracujące przy wykonywaniu inwestycji. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Augustowa, którzy będą korzystać z nowej ulicy oraz siostry zakonne Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi prowadzące Dom Pomocy Społecznej znajdujący się przy wyremontowanej ulicy na czele z s. Heleną Kamińską – Dyrektorem DPS.

Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski podkreślił, że to wspólne dzieło samorządu powiatowego i miejskiego będzie dobrze służyć mieszkańcom i turystom oraz znacząco poprawi wizerunek centrum miasta. Wyraził także nadzieję na realizację w nadchodzącym roku kolejnych wspólnych inwestycji i kontynuację dobrej współpracy.

Red.

Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja Oficjalne otwarcie ul. 3 Maja

Fot.M.Chodacz




II Powiatowy Slam Poetycki

Noblista – Czesław Miłosz napisał: „(…) bo więcej waży jedna dobra strofa niż ciężar wielu pracowitych stronic”. Słowami polskiego poety 12 grudnia 2017 r. rozpoczął się II Powiatowy Slam Poetycki w Zespole Szkół Technicznych w Augustowie. Organizatorką pojedynku  na wiersze była Małgorzata Puczyńska. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Augustowskiego.

Slam to publiczna rywalizacja poetów-amatorów. Każdy uczestnik miał 3 minuty na zaprezentowanie własnego utworu bez używania rekwizytów, kostiumów bądź instrumentów. Rywalizacja miała formę pojedynku. Jury stanowiła cała publiczność, która poprzez głosowanie wyłoniła zwycięzców każdego pojedynku poetów-amatorów. Okazało się, że wśród młodzieży jest wielu zapalonych twórców poezji, którzy swój czas poświęcają na zgłębianie tajników tworzenia mowy wiązanej. Do konkursu zgłosiło się 14 uczniów ze szkół  ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie slamem poetyckim. W tym roku aż o 30% więcej młodych poetów przystąpiło do pojedynku na wiersze.

Zgodnie z wolą publiczności zwyciężyła Maria Magdalena Czarniecka – uczennica z  II LO w Augustowie. Serdecznie gratulujemy.

ZST II Powiatowy Slam Poetycki II Powiatowy Slam Poetycki II Powiatowy Slam PoetyckiII Powiatowy Slam Poetycki II Powiatowy Slam Poetycki

fot. ZST