Obchody Święta Niepodległości w Augustowie

Obchody Święta Niepodległości w Augustowie

11 listopada w Augustowie odbyły się obchody związane z upamiętnieniem 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Delegacja Powiatu Augustowskiego w składzie: Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta Augustowski, Andrzej Sobolewski – Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie złożyła wiązanki kwiatów w miejscach pamięci na terenie miasta Augustowa.

Główna część obchodów Dnia Niepodległości odbyła się na Rynku Zygmunta Augusta. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, delegacje szkół, organizacje kombatanckie oraz zaproszeni goście, a także mieszkańcy Augustowa i okolic.

– W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznice odzyskania niepodległości, dlatego już dziś zwracam uwagę i proszę, abyśmy ten rok, który dzieli nas od tego wielkiego jubileuszu, potrafili przepracować z myślą przewodnią o Niepodległej. Apeluję do instytucji, poszczególnych jednostek samorządu, do szkół, do organizacji, do nas wszystkich, abyśmy w tym roku potrafili zatroszczyć się o miejsca historyczne i przywracać pamięć o bohaterach narodowych – powiedział starosta Szlaszyński w swoim przemówieniu. – Zwracam się również z prośbą do dyrektorów szkół i nauczycieli, aby w pracy wychowawczej i patriotycznej wpajali młodym ludziom, co znaczy niepodległość i jak należy z niej korzystać dla naszego dobra i przyszłych pokoleń, dodał starosta.

Po wystąpieniach okolicznościowych, w obecności licznie przybyłych pocztów sztandarowych, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą ojczyznę”.

Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Bazyliki pw. Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie Mszę Świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowali proboszczowie wszystkich augustowskich parafii, a przewodniczył jej ksiądz Infułat Antoni Kochański.

Red.

 

Obchody Święta Niepodległości w Augustowie Obchody Święta Niepodległości w Augustowie Obchody Święta Niepodległości w Augustowie Obchody Święta Niepodległości w Augustowie Obchody Święta Niepodległości w Augustowie Obchody Święta Niepodległości w Augustowie

Fot. K.Batus

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści