ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU – 31 maja 2017

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU – 31 maja 2017

31 maja 2017r. obchodzony jest „Światowy Dzień bez Tytoniu”. Hasłem tegorocznej Kampanii jest: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”, a jej głównym celem jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.

W ciągu roku około 6 milionów osób umiera z powodu palenia papierosów. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych.

Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa.

Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

Poprzez zwiększenie podatków na papierosy na całym świecie o 1 USD, można zwiększyć kwotę 190 miliardów dolarów na rozwój. Wysokie podatki od tytoniu przyczyniają się do generowania przychodów dla rządów, ograniczają zapotrzebowanie na tytoń i oferują istotny dochód na finansowanie działań rozwojowych.

Przy okazji obchodów „Światowego Dnia bez Tytoniu” przypominamy, że w dniu 24 sierpnia 2016 w Dzienniku Ustaw ogłoszona została ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Przepisy ustawy weszły w życie 8 września 2016.

Zgodnie z nowymi przepisami używanie papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych ograniczone zostaje w miejscach publicznych w takim samym zakresie, jak palenie papierosów tradycyjnych. Zakaz palenia e-papierosów obowiązuje więc m.in na przystankach, w środkach transportu, na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w placówkach oświatowych, obiektach sportowo-rekreacyjnych, lokalach gastronomicznych i placach zabaw.
Pozostałe szczegóły dotyczące znowelizowanej ustawy:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001331

Więcej informacji można uzyskać pod linkami:

http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=186&wid=12&wai=&year=&back=%2F.
http://pssenowytarg.wsse.krakow.pl/attachments/article/582/4_papierosy.pdf
http://pssenowytarg.wsse.krakow.pl/attachments/article/582/5_papierosy_metody.pdf
http://pssenowytarg.wsse.krakow.pl/attachments/article/582/7_interakcja.pdf

Jeżeli nadal palisz papierosy, to 31 maja będzie doskonałym terminem, aby pozbyć się nałogu!
Rzuć palenie jak najszybciej!

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści