Spotkajmy się znowu po latach … PIRAMOWICZ ZAPRASZA

Spotkajmy się znowu po latach … PIRAMOWICZ ZAPRASZA

zjazd absolwentów najstarszej augustowskiej szkoły średniej

„Co się stało z naszą klasą?” – śpiewał Jacek Kaczmarski w trudnym okresie pierwszej połowy lat 80. o kolegach i koleżankach ze szkolnej ławy, którzy rozjechali się po świecie.

Warto o to zapytać także absolwentów „Piramowicza”, którzy spotykają się znowu po latach …

          Zespół Szkół Ogólnokształcących jest najstarszą placówką oświatową wśród szkół średnich w Augustowie. Jego początki sięgają roku 1927, kiedy to powołano do życia Państwowe Seminarium Nauczycielskie, przekształcone w roku 1933 w wyniku reformy oświaty w Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Grzegorza Piramowicza. Pierwsi absolwenci seminarium opuścili mury augustowskiej szkoły po zdaniu matury już w roku 1928. Natomiast pierwsza matura licealna odbyła się tuż przed II wojną światową w roku 1939. W okresie powojennym szkoła na skutek kolejnych reform oświatowych zmieniała swoją nazwę i strukturę: była m.in. Szkołą Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego (1948-1950), Szkołą Podstawową i Liceum Ogólnokształcącym  (1950-1965), a od roku 1965 do dziś pozostaje Liceum Ogólnokształcącym, kontynuując tradycje przedwojennego Patrona Szkoły. W roku 2001 w murach szkoły pojawili się ponownie gimnazjaliści. Powstanie zespołu stanowiło powrót do  międzywojennej tradycji szkoły, w skład której wchodziły Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Przez 90 lat istnienia zmieniała się też siedziba szkoły. Zawsze jednak, niezależnie od nazwy i siedziby, budowali ją, zachowując ciągłość instytucji oświatowej, ci sami ludzie – uczniowie, nauczyciele i oczywiście absolwenci, tworzący wielką, zaprzyjaźnioną, często wielopokoleniową rodzinę.

       Ta przyjaźń zaowocowała licznymi spotkaniami absolwentów! Spotykały się klasy, roczniki lub grupki przyjaciół. Uczniowie odwiedzali i odwiedzają szkolę, kontaktując się z młodszymi kolegami i pedagogami, bo jak głosi piękny wiersz, prezentowany niejednokrotnie w czasie szkolnych uroczystości, „nie wolno wam zapomnieć belfrów posiwiałych…”. Organizowano także formalne uroczystości o znacznie szerszym zasięgu. W roku 1972 odbył się zjazd koleżeński absolwentów przedwojennego Seminarium, Gimnazjum i Liceum. Spotkanie z okazji 50-lecia istnienia szkoły miało miejsce w aktualnej siedzibie „Piramowicza” w czerwcu 1977 roku, natomiast zjazd z okazji 75–lecia istnienia szkoły odbył się w 2002 roku,  po kolejnych pięciu latach w roku 2007 uczciliśmy 80-lecie.

         Szybko minęło dziesięć  lat od naszego ostatniego zjazdu! Przybyły kolejne roczniki absolwentów! Zgodnie z obietnicą w czerwcu 2017 roku spotykamy się kolejny raz w murach naszej Alma Mater, aby świętować 90-lecie jej istnienia. Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy obrazujące dorobek szkoły, nowe wydanie monografii oraz nawiązujący do  tradycji okolicznościowy numer gazety „Echo Szkolne”. Przewidziane jest także odsłonięcie pomnika pierwszych maturzystów liceum wyrzeźbionego na podstawie ich projektu z roku 1938.

          Z okazji 90-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie organizuje w dniach 16 – 17. 06. 2017r. Święto Szkoły, którego centralnym elementem będzie Zjazd Absolwentów wszystkich roczników.  Uroczystości zainicjowane zostaną w piątek 16. 06. o godzinie 9.00 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.  Oficjalne uroczystości w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Śródmieście 31 rozpoczną się o godzinie 11.00.  O 15.00 przewidziany jest rejs statkiem po jeziorach augustowskich, który zakończy się o godzinie 18.00 w przystani Oficerskiego Yacht Clubu R.P. Pacific WDW. Następnie w sali WDW odbędzie się Bal Absolwentów.  W następnym dniu, tj. 17. 06. 2017 r., w budynku szkoły odbędą się  spotkania poszczególnych roczników absolwentów, które mogą być kontynuowane, bo czas na to pozwoli, stosownie do potrzeb poszczególnych klas i ich wewnętrznej organizacji, w mniej formalnych okolicznościach.

     Wszystkie informacje na temat obchodów Święta Szkoły wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie szkoły piramowicz.augustow.pl, w zakładce 90-lecie, na fanpage szkoły – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie oraz w sekretariacie  (ul. Śródmieście 31, 16-300 Augustów, tel. 876432402).

          Zjazd Absolwentów z okazji 90-lecia Szkoły już wkrótce!  Do udziału zapraszają Komitet Honorowy, Komitet Organizacyjny i cała społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie. Prosimy o rozpowszechnianie informacji wśród koleżanek i kolegów absolwentów. Spotkajmy się znowu po latach… Wróćmy do lat młodości… Bowiem jak napisała jedna z najstarszych absolwentek Grażyna Jonkajtys – uczennica klasy przedmaturalnej w roku 1939:

                        „Wrócą się chwile, co dawno minęły.

                        I wróci obraz – stary, drogi, miły,

                        Przypomną nam się znowu szkolne czasy.”

W imieniu Komitetu Honorowego

                                                                                               Dyrektor Szkoły

                                                                                                Joanna Lisek

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści