Noworoczne spotkanie Akowców i Sybiraków

Noworoczne spotkanie Akowców i Sybiraków

W niedzielę, 8 stycznia Akowcy i Sybiracy oraz zaproszeni przez nich goście spotkali się, by podzielić się opłatkiem i złożyć noworoczne życzenia. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice Mniejszej pw. NSJ w Augustowie w intencji żyjących, poległych oraz zmarłych Sybiraków i żołnierzy Armii Krajowej oraz ich rodzin, której przewodniczył ksiądz kanonik Wojciech Jabłoński.

Ciąg dalszy uroczystości  odbył się w restauracji „Albatros”. Przybyli m.in.: ksiądz prałat Jan Wróblewski, Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, Katarzyna Beata Sturgulewska – Wicestarosta, Andrzej Sobolewski – Przewodniczący Rady Powiatu, Mirosław Karolczuk – Zastępca Burmistrza Augustowa, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz przedstawiciele środowisk współpracujących z kombatantami.

Klimat spotkaniu nadał koncert kolęd w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie z udziałem solistek ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, całość „pod batutą” Leny Olechowskiej. Modlitwa za Sybiraków i Akowców poprzedziła tradycyjne przełamanie się opłatkiem i noworoczne życzenia. Nie zabrakło też wspomnień o tych, którzy odeszli w tym roku na wieczną wartę i ważnych akowsko-sybirackich wspomnień i rozmów.

Gospodarzami tego spotkania byli: Halina Kochanowska – sekretarz augustowskiego koła ŚZŻAK i Jerzy Sienkiewicz – prezes Oddziału Augustów Związku Sybiraków. W jego organizacji pomogli: Barbara Czartoszewska – wiceprezes augustowskiego Związku Sybiraków, Henryka Rzepecka – dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków  oraz Danuta i Zbigniew Kaszlejowie, reprezentujący Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.
Noworoczne spotkanie Akowców i Sybiraków współfinansował Powiat Augustowski.

ZK

Noworoczne spotkanie Akowców i SybirakówNoworoczne spotkanie Akowców i SybirakówNoworoczne spotkanie Akowców i SybirakówNoworoczne spotkanie Akowców i SybirakówNoworoczne spotkanie Akowców i Sybiraków

Fot. Z. Kaszlej

Drukuj (otwiera nowe okno)
Przejdź do treści